This page is hosted for free by cba.pl, if you are owner of this page, you can remove this message and gain access to many additional features by upgrading your hosting to PRO or VIP for just 5.83 PLN.
Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Joseph Haydn

 

 J. Haydn 
Koncert wiolonczelowy
C-dur cz. III
Allegro molto


 

      Pierwszy z trzech klasyków wiedeńskich urodził się 31 marca 1732 roku w Austrii, w wiosce Rohrau położonej na pograniczu z Węgrami. W wieku sześciu lat opuścił ubogi dom rodzinny, otrzymał podstawowe wykształcenie muzyczne i w dwa lata później został przyjęty do chóru Katedry św. Stefana w Wiedniu. Śpiewał pięknym sopranem, ale w czasie mutacji głosu, kapelmistrz wyrzucił go. 

Zamieszkał wtedy na poddaszu, dawał lekcje muzyki, grał na organach w kościele i komponował. Teorii muzyki właściwie uczył się sam, a w zamian za akompaniament, włoski kompozytor Poppola udzielał mu lekcji i korygował jego kompozycje.

Pierwszą symfonię Haydn skomponował w 1758, w wieku 26 lat, dla 16-osobowej orkiestry muzyków, której był kapelmistrzem. Jego muzyka - dowcipna, zwiewna i niezwykle elegancka, wywołała zainteresowanie arystokratycznej rodziny Esterhazych. W ich majątku rodzinnym, Eisenstadt niedaleko Wiednia, dostał stanowisko kapelmistrza, które piastował przez następne 30 lat. 

Ożenił się mając 28 lat. Jego żona nie interesowała się muzyką i z rękopisów męża robiła papiloty. Haydn szukał pocieszenia w przygodach miłosnych i w pracy twórczej. Cieszył się sławą w Europie, był zaprzyjaźniony z Mozartem, Beethoven studiował u niego kompozycję. 

W 1791 r. otrzymał zaproszenie do Anglii, gdzie miał prowadzić abonamentowe koncerty symfoniczne z udziałem wybitnych wykonawców. W Londynie przyjęty został entuzjastycznie, a w lipcu tegoż roku,  Uniwersytet Oksfordzki uhonorował go doktoratem honoris causa w dziedzinie muzyki.

W 1795 opuścił Anglię, by powrócić na dwór Miklósa II Esterhazy’ego. Nowy kontrakt przewidywał pisanie jednej mszy rocznie. 

Haydn zaprzestał komponowania w 1803 r. Ostatnie lata życia spędzał w spokojnym zaciszu swojego domu w Gumpendorf na przedmieściu Wiednia, jedynie na wakacje wyjeżdżał do Eisenstadt. 

Umarł 31 maja 1809 r. Z powodu trwającej wojny pochowano go skromnie, na miejscowym cmentarzu. Przez współczesnych uznawany był za najwybitniejszego kompozytora epoki.

 


Internetowa Szkoła Muzyczna,
to Forum
samodzielnej nauki gry na instrumentach
dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych
 

Komputerowe podręczniki bawią i uczą

Adres Forum - kliknij:

http://members.lycos.co.uk/paganiniclub/

 

kontakt - paganiniclub - www
  Polecamy wszystkim:   O ADHD