This page is hosted for free by cba.pl, if you are owner of this page, you can remove this message and gain access to many additional features by upgrading your hosting to PRO or VIP for just 5.83 PLN.
Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Georg Friedrich Haendel

 

 G. F. Haendel
Alleluja
z oratorium 
Mesjasz


 

      Urodził się w Halle koło Lipska, 23 II 1685, w tym samym roku, co J. S. Bach. Naukę muzyki rozpoczął w wieku 8 lat, pod kierunkiem Fridricha W. Zachowa, a poza tym, zgodnie z wolą ojca, w 1702 r. poszedł na studia prawnicze, ponieważ w rodzinie nie było tradycji muzycznych. Jako 17 letni chłopiec otrzymał stanowisko organisty przy katedrze w Halle. W 1703 r. przeniósł się do Hamburga, gdzie pracował jako skrzypek i klawesynista w operze i zaczął tworzyć. 

      Po trzech latach wyjechał do Włoch. Zwiedził tam główne ośrodki muzyczne: Rzym, Neapol, Wenecję, Florencję, poznał wybitnych kompozytorów i sam dużo komponował. 

      Zachęcony londyńskim sukcesem opery Rinaldo, Haendel w 1712 postanowił osiedlić się na stałe w Londynie, gdzie rozwinęła się w pełni jego twórczość operowa. Dla uczczenia pokoju w Utrechcie skomponował uroczyste Te Deum ad Jubilate i przygotował Odę na dzień urodzin królowej Anny. W rok później został mianowany oficjalnym muzykiem na dworze Jerzego Ludwika, elektora Hanoweru, a w 1727 otrzymał angielskie obywatelstwo i dożywotnią pensję. 

      Był założycielem Royal Academy of Music, jednak po kilkunastu latach opera ta zbankrutowała. Zrażony Haendel przestał komponować opery i na skutek przykrości, jakich doznał w Anglii, przyjął zaproszenie do Dublina na dwór lorda W. Cavendisha. W Irlandii, w 1741 roku w ciągu 2 tygodni napisał oratorium "Mesjasz". Przyjęta entuzjastycznie prapremiera odbyła się 13 IV 1742 roku w Dublinie, jednak na londyński sukces trzeba było poczekać do 1750 roku, kiedy to porywające Alleluja podniosło z foteli całą publiczność łącznie z królem i ta tradycja zachowała się w Anglii do dnia dzisiejszego. 

      W wieku 66 lat Haendel poważnie zaczął podupadać na zdrowiu, w lecie 1751 roku utracił wzrok. Umarł w Londynie w Wielką Sobotę, 14 kwietnia 1759 roku. Został pochowany w Westminsterze. 

      Haendel był drugim obok Bacha wielkim twórcą muzyki późnego baroku, jednak już za życia był sławny w całej Europie. Jako człowiek, odznaczał się wielkim poczuciem humoru, był wielkim smakoszem wina i jedzenia, ale nigdy się nie ożenił. 

      Dyrygent, organista, klawesynista i kompozytor, uprawiał niemal wszystkie ówczesne formy i gatunki. Do 1741 r. napisał 46 oper. Przestawienie z oper na oratoria wynikało z chęci dostosowania repertuaru do oczekiwań słuchaczy. Od 1732 r. skomponował 22 oratoria oparte na wątkach biblijnych. 

      Styl jego muzyki wyrósł z tradycji baroku niemieckiego, ale wchłonął cechy muzyki włoskiej, francuskiej i angielskiej.


Internetowa Szkoła Muzyczna,
to Forum
samodzielnej nauki gry na instrumentach
dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych
 

Komputerowe podręczniki bawią i uczą

Adres Forum - kliknij:

http://members.lycos.co.uk/paganiniclub/

 

kontakt - paganiniclub - www
  Polecamy wszystkim:   O ADHD