This page is hosted for free by cba.pl, if you are owner of this page, you can remove this message and gain access to many additional features by upgrading your hosting to PRO or VIP for just 5.83 PLN.
Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Johannes Brahms

 

 

 J. Brahms
Taniec węgierski
g-moll  nr 5  

 

      Urodził się 7 maja 1833 w Hamburgu. Jego ojciec był kontrabasistą w orkiestrze miejskiej. Od najmłodszych lat grywał razem z ojcem w lokalach i na koncertach benefisowych Hamburga. 

      Karierę pianisty-wirtuoza zapoczątkował jego występ fortepianowy we wrześniu 1848. Wiosną 1853, w czasie tournée koncertowego, poznał i zaprzyjaźnił się ze sławnym skrzypkiem J. Joachimem. Dzięki R. Schumannowi, który ogłosił w „Neue Zeitschrift für Musik" pojawienie się geniusza niemieckiej muzyki, Brahms w ciągu kilku miesięcy stał się sławny, jednak entuzjastyczny artykuł usposobił doń niechętnie niemieckie środowisko muzyczne i jego kolejne dzieła przez wiele lat podlegały szczególnie ostrej krytyce. 

      Do 1878, kiedy osiedlił się w Wiedniu, często zmieniał miejsce pobytu, odbywał liczne podróże koncertowe - początkowo jako pianista, później jako dyrygent i stale tworzył. W Wiedniu w niespełna rok zdobył uznanie jako pianista i kompozytor. Wkrótce stał się popularny poza granicami Niemiec, szczególnie w Anglii. Wielokrotnie jeździł do Wloch zachwycony pięknem tego kraju. Bywał często we Wrocławiu (1879 otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego), w lutym 1880 dał koncert w Krakowie z Joachimem, znał wielu polskich muzyków - Paderewskiego, Stojowskiego, Hubermana. 

      Mieszkał w wynajętym mieszkaniu przy Karlgasse 4. W okresie choroby Schumanna i po jego śmierci stał się opiekunem i najbliższym przyjacielem Clary Schumann aż do końca jej życia w 1896. 

      Posiadał licznych przyjaciół, darzył zainteresowaniem wiele kobiet, jednak wiódł życie samotne. Pracą pedagogiczną nie zajmował się, ale popierał młode talenty i własnymi funduszami wspierał liczne akcje naukowe i charytatywne. 

      Konflikty w środowisku muzycznym i stopniowo rozwijająca się choroba spowodowały, że Brahms, pomimo rosnących dowodów powszechnego uznania, zaczął odsuwać się od ludzi. 

      Zmarł 3 kwietnia 1897 w Wiedniu.

 


Internetowa Szkoła Muzyczna,
to Forum
samodzielnej nauki gry na instrumentach
dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych
 

Komputerowe podręczniki bawią i uczą

Adres Forum - kliknij:

http://members.lycos.co.uk/paganiniclub/

 

kontakt - paganiniclub - www
  Polecamy wszystkim:   O ADHD