This page is hosted for free by cba.pl, if you are owner of this page, you can remove this message and gain access to many additional features by upgrading your hosting to PRO or VIP for just 5.83 PLN.
Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Ludvig van Beethoven

 

 

 

 L. van Beethoven
Dla Elizy


 

      Trzeci z klasyków wiedeńskich był kompozytorem dwóch epok – klasycyzmu i romantyzmu. 

      Ludwig van Beethoven przyszedł na świat 16 lub 17 XII 1770 r. w Bonn. Jego ojciec i dziadek byli muzykami w kapeli dworskiej, zatem z muzyką miał do czynienia od dziecka. 

      W wieku 17 lat został wysłany na dwa tygodnie do Wiednia - europejskiego centrum kultury. Od listopada 1792 roku mieszkał tam stale, wyjeżdżał rzadko i na krótko. Tu poznał Mozarta, u J. Haydna studiował kompozycję, powstały też prawie wszystkie jego dzieła, jednak pierwsze opublikowane utwory pochodzą już z 1783 r. 

      Dzięki niezwykłej wirtuozerii gry na fortepianie, szybko zyskał powodzenie jako wykonawca i nauczyciel. Jego muzyczny talent ułatwiał kontakty z wpływowymi ludźmi, był hołubiony i godziwie opłacany przez wiedeńską arystokrację. Chociaż nie był człowiekiem łatwym w kontaktach, wybaczano Beethovenowi wszystko: nadmierną drażliwość i niezwykłe ekscesy, bo panowało powszechne przekonanie, iż człowiekowi temu wolno więcej niż innym śmiertelnikom. 

      Pierwsze oznaki zaniku słyszenia pojawiły się jeszcze przed rokiem 1800. Dla muzyka była to olbrzymia tragedia. Głuchota utrudniała mu działalność pianistyczną i dyrygowanie, ograniczała porozumiewanie się z ludźmi, jednak wewnętrzny słuch muzyczny działał bez zarzutu. 

      Miał parę okazji małżeństwa, ale żadne z nich nie doszło do skutku i Beethoven pogrążył się w pracy twórczej. Mieszkał w skromnym, zaniedbanym domu pod Wiedniem. 

      W miarę nasilania się choroby, zaczął unikać ludzi, myślał nawet o samobójstwie. Przed ukończeniem pięćdziesięciu lat, Beethovena ogarnęła całkowita cisza i choć nadal dyrygował podczas premier, nie słyszał już entuzjastycznego aplauzu publiczności. Ostatni publiczny występ Beethovena odbył się 25 I 1815, dla uczczenia urodzin cesarzowej rosyjskiej. 

      W okresie zupełnej głuchoty powstały największe dzieła: IX Symfonia, Missa solemnis, ostatnie sonaty i kwartety. Wtedy komponował głównie dla siebie, nie przywiązując wagi do upodobań ówczesnych słuchaczy. 

      Zmarł 26 marca 1827 r. w Wiedniu, w wieku 57 lat. W uroczystościach pogrzebowych wzięło udział ponad dwadzieścia tysięcy osób. 

 


Internetowa Szkoła Muzyczna,
to Forum
samodzielnej nauki gry na instrumentach
dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych
 

Komputerowe podręczniki bawią i uczą

Adres Forum - kliknij:

http://members.lycos.co.uk/paganiniclub/

 

kontakt - paganiniclub - www
  Polecamy wszystkim:   O ADHD