This page is hosted for free by cba.pl, if you are owner of this page, you can remove this message and gain access to many additional features by upgrading your hosting to PRO or VIP for just 5.83 PLN.
Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Jan Sebastian Bach

 

 

 

J.S.Bach
Chiaccona - rękopisJ. S. Bach 
Badinerie
z Suity h-moll 
BWV 1067


 

      Pochodził ze starego rodu muzyków Turyngii. Przyszedł na świat w Eisenach, 21 marca 1685 r. Członkowie rodziny, choć mieszkający w różnych miastach, spotykali się przynajmniej raz w roku i wspólnie muzykowali. 

      Rodziców stracił wcześnie. Zaopiekował się nim starszy brat, u którego Bach pobierał lekcje muzyki. Jako piętnastoletni chłopiec miał opanowane organy, klawesyn, klawikord, skrzypce i altówkę i w Lüneburgu został przyjęty jako sopranista do chóru kościelnego. Po mutacji głosu grał na skrzypcach w orkiestrze i już wtedy tworzył.

      W wieku osiemnastu lat został zaangażowany do książęcej kapeli w Weimarze. Po kilku miesiącach objął posadę organisty w kościele w Arnstadt, gdzie zarzucano mu zbyt długie i ozdobne improwizacje organowe. Denerwowały go także próby ze śpiewakami, wybuchał gniewem, gdy coś nie wychodziło. 

      W 1707 r. Bach został organistą w Mühlhausen i ożenił się z kuzynką, Marią Barbarą. Rok później wrócił do Weimaru, na stanowisko organisty na dworze księcia Wilhelma Ernsta. Do jego obowiązków należało komponowanie okolicznościowych kantat. W tym okresie powstała Passacaglia c-moll i urodzili się Wilhelm Friedemann i Carl Philipp Emanuel. 

      W grudniu 1717 rodzina przeniosła się do Köthen, gdzie Bach został kapelmistrzem. W ciągu następnych sześciu lat skomponował m.in. Toccatę i fugę d-moll, solowe sonaty i partity na skrzypce i suity wiolonczelowe. W lipcu 1720 umarła mu żona i Jan Sebastian został sam z czwórką dzieci. W rok później ożenił się z dużo młodszą od siebie śpiewaczką Anną Magdaleną Wilcke. Z tego małżeństwa przeżyło sześcioro dzieci, a wśród nich kompozytorzy: Johann Christoph Friedrich i Johann Christian. 

      W r. 1723 przeniósł się wraz z rodziną do Lipska, gdzie wygrał konkurs na stanowisko kantora kościoła św. Tomasza - tu na każdą niedzielę i święto musiał skomponować nową kantatę. Był także „dyrektorem muzycznym” miasta, więc kompozytorem, dyrygentem, organistą, akompaniatorem, improwizatorem, prowadził stronę muzyczną nabożeństw, brał udział w ślubach i pogrzebach, prócz tego jako znakomity ekspert od spraw organowych wzywany był często do różnych miast niemieckich. Rozliczne obowiązki kolidowały niejednokrotnie z jego twórczością. Z największym trudem mógł zebrać minimalną obsadę do wykonywania swoich utworów i stąd częste konflikty ze zwierzchnikami, radnymi miejskimi i z uczniami, pomimo autorytetu geniusza. 

      Zniechęcony problemami i starając się ugruntować swoją pozycję i autorytet w Lipsku, Bach od 1733 r. ubiegał się o tytuł nadwornego kompozytora kapeli drezdeńskiej księcia elektora saskiego Augusta, późniejszego króla Polski. Nominację otrzymał dopiero w roku 1736, bo August był zajęty umacnianiem swojej pozycji na tronie polskim. Augustowi III dedykował Kyrie i Gloria – dwie pierwsze części Mszy h-moll i później ofiarował także kilka kantat, m.in. na koronację w Krakowie. 

      W 65 roku życia zaczął chorować na oczy i prawie zupełnie zaniewidział. Dwie operacje okulistyczne pogorszyły stan wzroku i ogólny stan zdrowia. Umarł w rok później, 28 lipca 1750, kończąc uznaną za szczyt techniki polifonicznej fugę znaną z tematu B A C H. 

      Jego muzykę studiowali m.in. Haydn i Mozart, a Beethoven powiedział: 

Nie potokiem, lecz morzem zwać się powinien! 
(Nicht Bach, Meer sollte er heissen!) Internetowa Szkoła Muzyczna,
to Forum
samodzielnej nauki gry na instrumentach
dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych
 

Komputerowe podręczniki bawią i uczą

Adres Forum - kliknij:

http://members.lycos.co.uk/paganiniclub/

 

kontakt - paganiniclub - www
  Polecamy wszystkim:   O ADHD